YİNE Mİ SİGARA

Reha Cengizlier Genel Bilgiler Leave a comment   ,

 
YİNE Mİ SİGARA; HADİ CANIM SEN DE!

Geçenlerde bir hastamdan duyduğum bir bilgi üzerine bu yazıyı yazmayı gerekli gördüm. Onlar da bir başka arkadaşlarının tanıdığından duymuşlar; Ben her getirilen hastanın evinde sigara içimini sorgulayıp hepsine de çocuklarına sigaranın zarar vereceğini söylüyormuşum. Yani herkese aynı şeyi söylüyormuşum. Burada itiraf ediyorum; EVET. Bunu söyledim, söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim.

Erişkin bir insanın kararlarına hiç kimse müdahale edemez. Herkesin kişisel özgürlük alanıdır. Benim uyarım, çocuğa zarar vermesini önlemek amaçlıdır. Sağlam bebek aylık periyodik kontrolü ve her türlü çocukluk çağı hastalığına bakıyorum; ama bana getirilen hastaların çoğunun ya kendilerinde, ya da ailelerinde alerji öyküsü var. Çocuklarımın çoğu bir alerjik problem nedeniyle getiriliyor. Zaten toplumda nerdeyse her 3 kişiden birinin kendisi veya ailesinde alerji sorunu var. Sanıyorum kafa karıştıran kısmı şu; bazen bebekler sadece deri döküntüsü, kaşıntı gibi solunum sistemi dışı şikayetlerle getiriliyor. Ben bunlarda da sigarayı sorguluyorum.  Çünkü; alerjik problemler başlayınca, ardından diğer alerjik problemi de davet eder. Deri alerjisi ile başlar, astımla devam eder. Sadece deri şikayeti aşamasında yakalayıp yeterli koruma sağlayabilirsek astımı önleyebiliriz. Hastalık oluştuktan sonra tedavi etmeye boğuşmak yerine oluşmadan önlemek daha güzel değil mi?

Peki nasıl koruyalım? Sadece yanında içmemek yeter mi? Yetmez. O çocuğun yaşadığı evde hiç içilmemesi en doğrusudur. Açık balkonda içmek de kesin önlem değil. Sigarayı içtikten sonra bir süre daha nefes verdikçe ortama nikotin atıkları verilmeye devam ediyor. En iyisi eve gelmeden 1 saat kadar önce sigara içmeyi bırakmaktır. Evde içilen sigara çocuğun  ciğerlerini isle kaplamaya başlıyor. Gelin biz bunu hep beraber engelleyelim. Çocuğu korumak için lütfen siz de bu koruma işlemine katılın.

Sevgiler.

Add a Comment