GRİP Mİ? DOMUZ GRİBİ Mİ? NE YAPALIM?

noone Genel Bilgiler Leave a comment  

Bu günlerde yine herkesin kafasını karıştıran sorular bunlar. Medya’nın da etkisi ile bir panik havası yaşanıyor. Aileler ateşlenen çocuklarının domuz gribi olduğunu düşünerek ne yapacağını bilemiyor.

Belirtiler nelerdir?

Grip, basit soğuk algınlığı denen enfeksiyonlar gibi “virüs” etkenli bir hastalıktır. Tipik belirtileri ateş,halsizlik, eklem ve kas ağrısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığıdır. İleri dönemlerde öksürük de eklenebilir.Gribin kendisi olduğu kadar vücut direncini düşürüp, fırsatçı başka mikropları davet etmesi, bunun sonucunda da zatürre, bronşit, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi başka hastalıkların devreye girmesi söz konusudur.

Grip mikrobu nasıl bir mikroptur?

Grip virüsünün adı; “İnfluenza” virüsüdür. Bunun bir sürü türleri vardır. Esas olarak A , B gibi ana gruplara ayrılır. Bunların her birinin altında bir sürü daha alt grupları vardır. Domuz gribi denen ise bu gruplardan A grubunun altındaki H1N1 formülü ile gösterilen, onlarca virüsten sadece bir tanesidir.

Grip nasıl teşhis edilir?

Burundan alınan sürüntüden laboratuvarda A veya B grubu antijeni kısa süre içinde saptanabilir. A grubu grip virüsü var deyince “eyvah domuz gribi oldum” demek doğru değildir. Aynı gruptaki başka bir virüs de olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Tüm virüs hastalıklarında olduğu gibi destek tedavisi yeterlidir. Bol sıvı alımı, istirahat, ateşle mücadele başta gelir. Altta yatan kronik bir hastalık, 2 yaş altı, 60 yaş üstü gibi hassas durumlarda, sadece grip virüsüne etki eden gribe özel antibiyotikler de kullanılabilir. Üstelik hastalığın erken döneminde kullanılırsa etkili olur. Geç başlanan ilacın, risk grubunda bile etkisi sınırlıdır. Risk grubu dışındakilere bu ilaçları kullanmak gerekli değildir. Bir de yakınında kesin grip teşhisi almış risk grubu kişilere koruyucu amaçla bu ilaçlar verilebilir.

HER GRİP OLAN DİREKT GRİP ANTİBİYOTİĞİ BAŞLAMAMALIDIR.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripte de erken teşhis önemlidir. Benzer şikayete yol açan belki de grip değil, bambaşka bir hastalıktır. Önce doğru teşhis koyulmalı. Gerekiyorsa laboratuvar tetkikleri yapılmalı. Hastaya ve çevresine yönelik sadece gereken kadar önlemler anlatılmalı, abartılıp panik yaratılmamalıdır.

Gribe ikincil gelişmiş zatürre ve benzeri hastalıklar başlamışsa, bunların da erken yakalanması, ilerlemeden tedavi edilmesi mümkün olacaktır. Yani; “ nasıl olsa grip; yatarım geçer” demek de yanlış, “hemen hastaneye yatmalıyım, antibiyotik başlamalıyım” demek de yanlış. Her bir hastaya göre yaklaşım gerekir. Burada da erken teşhisin önemi ortaya çıkar.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Prof.Dr.Reha Cengizlier

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Allerji Uzmanı

Add a Comment