BAHAR VE ALLERJİ

Reha Cengizlier Alerji, Alerjik Nezle, Astım, Genel Bilgiler Leave a comment   , , ,

Alerjik nezle, yaklaşık %20 oranında görülen bir hastalıktır. Yani her 5 çocuktan biri alerjik nezle, göz nezlesi hastasıdır. Alerjik astım da % 10-15 civarında görülmektedir. Alerjik hastalıklar alevlenme- yatışmalar  şeklinde seyreder. Bahar ayları bu hastalıkların en çok şiddetlendiği dönemdir; alevlenme dönemi bu mevsimde en sık yaşanır.

*Bahar aylarında allerjik reaksiyonlar hangi nedenlerle artış gösterir?

Alerjik hastalıkların alevlenmesinde alerjenlerle karşılaşma en önemli tetikleyicidir. Çocukların alerjik hastalıklarında polen alerjisi çok etkilidir.  Bahar aylarında bitkilerin polenlerinin ortama  dağılması, hava güzel olduğu için açık hava aktivitelerinin artışı nedeniyle de bu alerjenlerle karşılaşma riskini artırır; alerjik hastalıklar alevlenir. Belirtiler şiddetlenir.

*Bu mevsimde çocuklarda görülen allerjik rahatsızlıklar nelerdir ve çok kısaca hangi tür belirtiler içerir?  

-Allerjik nezle (saman nezlesi): Aksırık, burun akıntısı- tıkanması, burun kaşıntısı, genizde kaşıntı, gıcıklanma. Karşılaşılan alerjeni yok etmek amacı ile vücuttaki hücrelerden salgılanan kimyasal maddelerin oluşturduğu belirtilerdir. En çok bilineni histamindir. Zaten bu şikayetlerde kullanılan ilaç genellikle anti-histamin ilaçlardır.

-Göz nezlesi: Burunda olan belirtilerin gözde olması. Kızarma, kaşınma, sulanma, hatta şişme.

-Astım: Öksürük, hırıltı, nefes darlığı ile giden astım atağı yapar. Polen alerjisi olanda kıra, pikniğe gidince atak gelişebilir.

-Cilt alerjisi: Alerjenlerle temas sonucu kaşıntı, kızarma, şişme gibi deri şikayetleri oluşur.

*Bu belirtilerin en yoğunlaştığı ay hangisidir?

Mevsimsel özelliklere göre değişir. Isının ve yağışın durumuna göre bitkilerin tozlaşma dönemi değişebilir. Genellikle Nisan-Mayıs ayları, Haziran ayının ilk yarısı en yoüğun aylardır. Tam tozlaşma döneminde kuru ve rüzgarlı havalarda, polenler çok uzaklara;  100 km. kadar uzaklara bile gidebilir.  Tabii ki polenlerin en yoğun olduğu kıra, pikniğe, ormana gidince şikayetler artar.

*Astım hastalığının bahar aylarıyla bir ilişkisi var mıdır?  

Polen alerjisi olan astımlılarda bahar aylarında astım atakları ve şikayetleri artar.

 *Tedavisi yapılmayan allerji ne gibi zararlı sonuçlara yol açar?

Tedavisi yapılmayan alerjik hastalıklar, giderek daha ağırlaşır, yaşam kalitesini düşürür. Hatta hastalar evden çıkmamaya başlar. Ayrıca alerjik hastalıklar aktifken enfeksiyon hastalıklarına yakalanmayı da kolaylaştırır. Tedavi edilmeyen alerjik bir hastalık, diğer alerjik hastalıkları davet eder. Örneğin; alerjik nezlesi olan bir kişi tedavi olmazsa, astım olma riski çok artar.

*Anne babaların çocuklarını korumaya yönelik alabilecekleri önlemler nelerdir? 

  Anne – babaya düşen görevler:

-Çocukların şikayetlerini geçiştirmeyip doktora götürmek, tanı konmasını sağlamak

-Allerjik hastalıkların doğru tedavisine ulaşmak

-Tedavinin doğru uygulanmasını sağlamak, denetlemek

-İlaçlarını doğru doz ve şekilde kullandırmak

-Baharda polenlerden mümkün olduğunca korumak;

*Çocuk okula gidecek,

*Teneffüse çıkacak

*Beden eğitimi dersine girecek

*Ekstra polenle karşılaşma riski azaltılacak: Polen yaygın olan dönemde hafta sonu kır- piknik gibi ortamlara girmeyecek, arkadaşlarla kampa gitmeyecek (hastalanması halinde uygun tedaviye ulaşmak riskli olabilir)

Add a Comment